ŻEŃ SZEŃ

Żeń-szeń i zalety niezwykłego korzenia

Żeń-szeń i zalety niezwykłego korzenia.

Inne  nazwy to ginseng lub korzeń-człowiek. W Europie zaistniał dzięki Ludwikowi ΧΙV, który stosował go w postaci nalewki na niemoc płciową.

Żeń-szeń to bylina dziko występującą w Chinach, Korei, Japonii i Rosji. Jest rośliną leczniczą znaną już 4000 lat temu, bogatą w mikroelementy i kwasy organiczne. Na masową skalę jest uprawiana w Korei i Japonii przy czym pielęgnacja tej rośliny jest trudna i pracochłonna  gdyż wymaga ona specyficznych warunków.

Żeń-szeń właściwy pozyskiwany jest z upraw 6-7 letnich, a zbiory odbywają się jesienią gdy korzenie mają ok. 15 cm długości. Właściwości :

  • dodaje energii, poprawia koncentracje i zapamiętywanie
  • poprawia funkcje układu immunologicznego
  • podnosi witalność, często jest składnikiem produktów energetycznych
  • zwiększa odporność na stres
  • zmniejsza poziom glukozy we krwi
  • pomaga redukować poziom wagi

Jest rozpowszechniony w wielu preparatach, a skutki uboczne występują bardzo rzadko. Wzmacnia on organizm przed stresem, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Polecany jest on sportowcom gdyż poprawia on wydolność przy długotrwałym wysiłku i pomaga w rekonwalescencji. Korzeń ten stymuluje układ nerwowy przez co organizm wydziela więcej noradrenaliny, serotoniny i kortykoliberyny. U cukrzyków przeciwdziała hipoglikemi dzięki większej absorpcji glukozy.  Żeń-szeń stosuje się w leczeniu anemii, cukrzycy, zaburzeń snu i nerwicy.  Ekstrakty z korzenia działają wzmacniająco, odtruwająco i anty nowotworowo. W połączeniu z zieloną herbatą jest używany jako silny afrodyzjak.