Zdrowe wina w stylu eko

Zdrowe wina w stylu eko

Nadszedł czas by poruszyć temat win ekologicznych, a więc wino – eko, czyli jakie ? To przede wszystkim wino, które produkuje się w idealnych warunkach, to znaczy, winnica z której pochodzą winogrona musi być prowadzona bez sztucznych środków do ochrony roślin i sztucznych nawozów.

 

Istnieje pewna różnica pomiędzy winami, które pochodzą z upraw ekologicznych a tymi, które trafiają do nas z upraw biodynamicznych. Zarówno jedne, jak i drugie są dostępne na naszym rynku.

 

Pierwsza z omawianych upraw jest w stu procentach uprawą organiczną, biologiczną, jak najbardziej naturalną i bardzo pracochłonną. Dany ekosystem głównie narzuca pewne normy, którymi należy się kierować. Tego typu uprawianie winorośli wymaga gruntownej znajomości zjawisk, które zachodzą w środowisku. Ci, którzy produkują wina tego typu, nie używają chemicznych środków ochrony roślin i używają wyłącznie naturalnych użyźniaczy i nawozów.

 

Jeśli chodzi o uprawę biodynamiczną, to podlega ona jeszcze bardziej surowym normom. Fazy księżyca i układ planet ma tutaj niebagatelne znaczenie. Kompost natomiast otrzymywany jest z odpadów po tym, jak co roku obcina się winorośle po zbiorach.

 

Wiadomo nie od dziś, że wina francuskiesą produkowane w niecałych dwóch procentach w winnicach ekologicznych, a około 10 – 15 procent pochodzi z upraw biodynamicznych.

 

Do tradycyjnych win dodaje się siarkę, co jest znacznie ograniczone, jeśli chodzi o produkcję win ekologicznych. Jest w nich bowiem dozwolona siarka, ale w ilości o połowę mniejszej, niż w tradycyjnej produkcji.

 

Z pewnością wielu słyszało o Targach Bio Fach. Są to najważniejsze targi certyfikowane, biorąc pod uwagę produkcję rzeczy ekologicznych. Co roku odbywają się one w Norymberdze, a w roku 2008 otwarto nową halę win, gdzie najlepsi producenci wystawiają swe oryginalne produkty.

 

Winiarze, którzy posiadają największy dorobek win ekologicznych są doceniani na całym świecie. Produkują oni niesamowite trunki, które są pite przez największych smakoszy tego niezwykłego napoju alkoholowego. Do najsłynniejszych win ekologicznych należą między innymi : wina hiszpańskie, argentyńskie,greckie, chilijskie.