ZABAWA Z EKOZABAWKAMI

ZABAWA Z EKOZABAWKAMI

Większość społeczeństwa coraz częściej decyduje się na ekologiczny styl życia. Chcemy odżywiać się zdrowo, żyć ekologicznie i dbać przy tym o nasze środowisko. Dotyczy to także naszych dzieci. Chcemy by były zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne. Dlatego dużo w ostatnim czasie mówi się o ekologicznym rodzicielstwie, czyli postawie wychowawczej dążącej do kształtowania dzieci w duchu ekologicznym od chwili narodzin. Coraz to częściej w sklepach pojawiają się zabawki z tworzyw biodegradowalnych, wyprodukowanych z materiałów odnawialnych pochodzących z recyklingu. Ekologiczne zabawki to takie które powstają z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu. Są to zabawki które zarówno są całkowicie bezpieczne dla dziecka, bawią, sprzyjają rozwojowi dziecka, w tym rozwija jego zainteresowanie tematem natury i szacunek do niej. Bawiąc, wspierają zainteresowanie naturą i wzbudzają szacunek do niej. Mimo iż takie zabawki nie zawsze są dostępne w zwykłych sklepach z zabawkami rodzice coraz częściej się na takie decydują.

Do tego typu zabawek należą głównie te wykonane z drewna, które są stworzone tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów, niezwykle staranne i estetyczne. Głównie są to klocki, puzzle czy tradycyjne układanki rozwijające kreatywność i wyobraźnię dziecka. Drewniane zabawki są bezpieczne dla dziecka, ale również są bardzo trwałe, mają różne przeznaczenie w zależności od wieku i predyspozycji dziecka. Wszystkie maja wspólne cechy, czyli odpowiedni poziom wykonania, nowoczesny design i ciekawą kolorystykę. Mają one bardzo długą tradycję i stają się coraz to bardziej popularne. Przy wyborze warto zwrócić uwagę czy drewniana zabawka posiada znak FSC, jest to międzynarodowa organizacja non-profit, skupiająca różne instytucje zainteresowane wspieraniem odpowiedzialności ekologicznej w zakresie gospodarki leśnej. Oprócz tych drewnianych zabawek możemy spotkać również kilka innych typów ekologicznych zabawek, wyprodukowanych z różnych materiałów. Oto kilka z nich:

Tekturowe

Zabawki z tektury są bardzo funkcjonale ale również całkowicie naturalne. Tektura jest idealnym tworzywem do produkcji domków, mebelków i zabawek dla dzieci. Jest materiałem niezwykle inspirującym, dającym dziecku możliwość rozwijania własnej kreatywności. Taka zabawka nadaje się do zorganizowanych zabaw dla całej grupy dzieci i stanowi przestrzenną formę swobodnego wyrażania dziecięcej ekspresji. Makiety papierowych zabawek są łatwe do złożenia i rozłożenia.

Szmacianki

Zwykle są to lalki lub małe przytulanki, które zawsze dziecko nosi ze sobą, przez to zwiąże się z nią emocjonalnie.

Możemy również zrobić ekologiczne zabawki samemu, nie wydając przy tym żadnych pieniędzy. Mogą być to np. ludziki z kasztanów. Możemy wykorzystać wszystko co mamy pod ręką. Nie jest to trudne a daje satysfakcję i możemy zaangażować w to nasze dziecko. Taka wspólna zabawa przy produkowaniu zabawek nie tylko wzmacnia więzi między dzieckiem a rodzicem, ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię dziecka i uczy samodzielności.

Podstawowe zalety ekozabawek:

  • są wyprodukowane z surowców naturalnych lub z recyklingu,
  • powstają w zgodzie z naturą, w poszanowaniu środowiska,
  • są całkowicie bezpieczna dla dziecka,
  • pełnią funkcje edukacyjne, pobudzają do kreatywnego myślenia,
  • zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu, bez wyzysku dzieci i dorosłych.