Wodór – paliwo przyszłości, ekologiczne z ekologicznych

Wodór – paliwo przyszłości, ekologiczne z ekologicznych

Ostatnio coraz głośniej i częściej mówi się o paliwie przyszłości w postaci wodoru. To bardzo korzystna wizja dla planety, jak i dla nas, jej mieszkańców. Trudno wyobrazić sobie paliwo bardziej przyjazne środowisku. Nie powstają bowiem w trakcie jego spalania żadne zanieczyszczenia, czy gazy cieplarniane , a jedynie czysta woda.

Wodór jest jednym z najprostszych pierwiastków chemicznych, który na Ziemi w formie cząsteczkowej praktycznie nie występuje (oprócz górnej części atmosfery), za to we Wszechświecie jest go pod dostatkiem, wchodzi w skład m.in. gwiazd i obłoków międzygwiezdnych.

Człowiek zawsze potrafi zaradzić pewnym naturalnym niedostatkom, dlatego na przestrzeni setek lat otrzymywał go metodami przemysłowymi i laboratoryjnymi:

  • przepuszczając alkan (np.: metan) nad parą wodną; poddając koks (czysty węgiel) działaniu pary wodnej – reakcja Boscha;
  • działając bardzo wysoką temperaturą na metan;
  •  atakując cząsteczki metanu czystym tlenem.

Samochód na wodór, czy to możliwe? Jeszcze nie tak dawno była to tylko koncepcja, dziś naukowcy z Politechniki lubelskiej po dwóch latach wytężonej pracy zbudowali samochodową instalację na wodór. Stworzyli system, który można zastosować przy dowolnym silniku o zapłonie iskrowym, a więc wodór może zastąpić benzynę w każdym silniku spalinowym.

Zasada działania tej instalacji jest analogiczna do zasady działania instalacji sprężonego gazu ziemnego. W ten sposób unikamy konstruowania specjalnego silnika pro – wodorowego, możemy jeździć na oryginalnej benzynie, jak i korzystać z zasilania wodorem.

Instalacja na wodór jest odrębnym elementem silnika, dlatego gdy podczas jazdy wyczerpiemy jego zasoby, zawsze możemy przełączyć nasz samochód na benzynę.

Samochód osobowy z instalacją wodorową może okazać się w przyszłości najbardziej popularnym pojazdem. Testy wypadły bardzo korzystnie, auto nie tylko nie wydziela spalin, jest ekologiczne, ale i praktycznie nie traci na mocy i ma bardzo niewielkie spalanie. Ponadto technologie jego produkcji są coraz tańsze, już dziś litr wodoru można wyprodukować za jedyne 4 zł. Jak będzie, czas pokaże, jednak powinniśmy wszyscy mieć na uwadze to, że zasoby ropy naftowej z  dnia na dzień po prostu maleją, a do tego wyrządzają krzywdę naszej planecie.