SZTUKA POWSTAŁA ZE ŚMIECI

Sztuka powstająca ze śmieci

Sztuka powstająca ze śmieci.

Jeszcze niedawno temu  sztuka kojarzyła się z rzeźbą w drewnie, malowaniem na płótnie czy też budowaniem wspaniałych budowli. Obecnie tworzy się ją również … ze śmieci. Z rzeczy, które wylądowały na śmietniku, zostały znalezione na poboczu drogi lub ulicy. Potencjał takiego recyklingu dostrzegli nie tylko ekolodzy, ale i artyści którzy w odpadach cywilizacji odnajdują doskonały materiał do pracy. Sztuka z odzysku nosi nazwę trash art. Artyści nie tylko szokują ale przede wszystkim chcą zwrócić uwagę na to, że otacza nas coraz więcej śmieci i o niebezpieczeństwie jakie niesie to ze sobą.

Pionierem tego rodzaju sztuki jest HA Schult. Stworzył on grupę 1000  figur ludzkiego wzrostu wykorzystując sprasowane puszki i elementy elektroniki na wzór chińskiej armii terakotowej. Projekt  ten po raz pierwszy został pokazany w 1996 i od tego czasu krąży po całym świecie odwiedzając liczne wystawy. Inny artysta Viki Muniza pochodzący z Brazylii przygotował gigantyczne portrety catadores zbierając odpady na największym na świecie miejskim wysypisku śmieci Jardim Gramacho. Pieniądze uzyskane za sprzedaż jednego z portretów przeznaczył na pomoc Stowarzyszeniu Zbieraczy Śmieci w Jardim Gramacho . 

Również designerzy sięgają po idee recyklingu organizując na przykład Przetwory, to jest imprezy gdzie zaproszeni twórcy przygotowują na żywo z odpadów prace, które później są wystawiane na sprzedaż . Podczas takich spotkań możemy zobaczyć jak niebanalnie można wykorzystać rzeczy, które uważamy za śmieci. W roku 2012 w konkursie na Przetwory Roku wygrały: krzesło ze zmielonych  nakrętek po butelkach, twister z przemysłowych palet, bolid ze starej wanny, huśtawka z guzików, bujak z tektury.

Takich imprez jak Przetwory organizuje się coraz więcej angażując nie tylko designerów i artystów ale także młodych ludzi i dzieci. W ten sposób mamy szanse nie utonąć w śmieciach i jak najkorzystniej wykorzystać odpady.