DOMOWA SEGREGACJA ŚMIECI

Segregacja śmieci

Domowa segregacja śmieci.

W każdym gospodarstwie domowym powstaje dziennie co najmniej jeden kosz śmieci. A w nim znajduje się różnorodna masa odpadków od plastikowych butelek, gazet, opakowań po obierki z warzyw. Dlatego coraz więcej ludzi, nie tylko ze względu na większą świadomość ekologiczną ale też kierując się względami ekonomicznymi (większy kosz na śmieci – większa odpłatność za ich wywóz) segreguje śmieci. Najprostszym sposobem jest posiadanie 3 koszy w każdej kuchni. Pierwszy na odpad, które można później przetworzyć tj. butelki, papier i puszki. Drugi kosz może być mały i koniecznie zamykany.

Przeznaczamy go na resztki organiczne (resztki warzyw i owoców, obierki, fusy z kawy i herbaty, skorupki z jaj, przekwitnięte kwiaty. Później można wykorzystać je do przygotowania naturalnego i efektywnego nawozu, jeśli mamy ogród . Trzeci największy na odpadki nieprzetwarzalne czyli foliowe opakowania po produktach, resztki olejów i farb, śmieci z odkurzacza .

 

Dzięki takiej segregacji sami mamy wkład w ochronę przyrody. Jeśli dołączymy do tego gaszenie światła, wyłączanie z gniazdka ładowarek czy choćby zakręcanie kranu podczas  mycia zębów. Wszystko to przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach, emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery oraz oszczędzania wody, która jest przecież bezcenna.