ORZECHY PIORĄCE

Orzechy piorące naturalna alternatywa proszku

Orzechy piorące naturalna alternatywa proszku.

Jeśli jesteś alergikiem, nie lubisz zbyt dużej dawki środków chemicznych w swoim domu lub też uznasz, że masz dość wydawania tak dużych sum na środki do czyszczenia w domu masz jeszcze jedno wyjście to jest zainwestować w indyjskie orzechy piorące. Orzechy te są uprawiane od wieków w Indiach i Nepalu i zaczynają powoli zdobywać rynek ekologiczny na Starym Kontynencie. Drzewo Sapindius Mukorossi jest rośliną długowieczną i rodzi orzechy dopiero po 10 latach. Następnie zbierane są one przed porą deszczową i rozłupywane w celu usunięcia zdrewniałego środka. Tylko łupiny są aktywne biologicznie.

 Działają one jak mydło, w kontakcie z wodą łupiny wytwarzają pianę, ponieważ zawierają one około 15% saponin. To właśnie one są naturalnym środkiem piorącym,  które mają cechy odtłuszczające, a w kontakcie z wodą wytwarzają naturalną substancje mydlaną. Pranie jest bezzapachowe, bardzo miękkie i bardzo wydajne. Kilogramem orzechów możemy prać przez rok, jeżeli pierzemy 2-3 w tygodniu. Koszt waha się od 30 do 60 zł za kilogram i bez problemu można je nabyć w sklepach internetowych.Trzeba jedynie pamiętać, że jeżeli mamy twardą wodę należy dodać soli zmiękczających do prania. Orzechy są szczególnie polecane dla osób z problemami skórnymi i dzieci. Są też całkowicie biodegradalne i nie zanieczyszczają środowiska. A gdy stracą swoje właściwości zużyte łupinki wyrzucamy do kompostownika

Orzechy można również wykorzystywać do prania ręcznego, jako środek myjący zamiast tabletek do zmywarki, jako płyn uniwersalny do mycia, preparat  do czyszczenia biżuterii, jako środek do mycia zwierząt, szampon do włosów, mydło lub naturalny środek przeciwko szkodnikom.