Odzież organiczna

Odzież organiczna

Lubimy ubierać się modnie i na czasie, nowe trendy w modzie zmieniają się w mgnieniu oka. Każdego dnia setki ludzi spędza godziny w galeriach handlowych na kupowaniu nowych ubrań. I pewnie wielu nawet przez chwilę nie zastanowiła się nad tym, że to w co się ubieramy ma ogromny wpływ na nasze środowisko. Nie należy tego bagatelizować. Jeśli chcemy żyć ekologicznie musimy pomyśleć także o tej kwestii. Do tej pory pewnie nikomu nie przyszło na myśl, że można kupować odzież z produkcji ekologicznej, która jest coraz częściej dostępna w internecie oraz w sklepach z tego typu produktami. Jednak może warto się nad tym zastanowić?

Odzież ekologiczna na każdym etapie produkcji jest wytwarzana przy zachowaniu wszelkich rygorystycznych norm ekologicznych oraz etycznych. Energia potrzebna do jej wytworzenia pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych tj. zrównoważonej energii wiatru oraz słońca. Dzięki temu emisja CO2 jaka jest wydzielana do atmosfery podczas procesu produkcji została zredukowana o 90%. Ponadto odzież ekologiczna uszyta jest w 100% z bawełny organicznej uprawianej najczęściej w Indiach. Bawełna organiczna, inaczej nazywana ekologiczną jest uzyskiwana z upraw nie stosujących pestycydów i dodatków chemicznych do nawozów, w oparciu o metody bardziej przyjazne ekologicznie. Używa się jej do wytwarzania ekskluzywnych produktów – od chusteczek po kimona. Istnieją różne poziomy certyfikatów dla bawełny organicznej, minimalnym wymogiem jest uprawa roślin na glebie wolnej od chemikaliów od co najmniej trzech lat.

Podczas produkcji odzieży ekologicznej nie używa się żadnych środków chemicznych szkodliwych dla środowiska jak i dla ludzi pracujących przy ich produkcji a sama produkcja nie obejmuje tylko odzieży dla dorosłych ale także dla niemowląt i dzieci. Odzież organiczna jest bardzo popularna na zachodzie ale z roku na rok zyskuje wielu sympatyków również w naszym kraju.

Dlaczego warto wybrać odzież organiczną?

Przy produkcji odzieży z bawełny konwencjonalnej używa się bardzo silnych środków barwiących, niektóre zawierają miedź, cynk i inne metale ciężkie, dlatego ubrania mają tak intensywne kolory. Odzież z bawełny organicznej barwiona jest za pomocą naturalnych środków, kolory więc nie są tak nasycone. Jednym z podstawowych barwników służących do barwienia bawełny ekologicznej jest glina. Odzież wykonana z bawełny komercyjnej wyrzucona na wysypisko rozkłada się nawet około 500. lat. A jest to wina wspomnianych już pestycydów. Te używane w produkcji odzieży podobne są do tych, jakie składają się na plastikowe butelki. Ubrania z bawełny ekologicznej ulegają rozkładowi dużo szybciej, przez co są jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Dodatkową zaletą ubrań ekologicznych jest to iż w upalne dni są bardziej przewiewne i przyjazne dla skóry, przez co są polecane dla niemowląt. Nie powodują podrażnień delikatnej skóry dziecka, a także nie uczulają tak często jak odzież z bawełny komercyjnej.