MIÓD

Nie tylko miód leczy.

Nie tylko miód leczy

Już w starożytności znano zalety miodu, propolisu, pyłku a także jadu pszczelego. Obecnie ludzie poszerzyli wiedzę na temat pszczół i produktów przez nich wytwarzanych a metodę terapeutyczną opartą na nich, nazwana jest apiterapią.

Propolis, czyli kit pszczeli jest lepką  substancją powstającą z żywic zebranych przez pszczoły z młodych pączków i pędów. W ulu służy ona pszczołom, jako materiał uszczelniający i dezynfekujący.

Zalepiają one nim wszelkie dziurki i wgłębienia by do ula nie wtargnęły niepożądane osobniki i aby ich mieszkanie było zabezpieczone przed mrozem w zimie.  W skład propolisu wchodzi żywica, woski roślinne, olejki eteryczne, białka, mikroelementy i witaminy. Barwa jest zależna od gatunku rośliny, z którego została zebrana i może być od brązowej do żółtej. Najważniejszą właściwością kitu pszczelego jest silna bakteriobójczość. Ponadto przyśpiesza gojenie i regenerację tkanek a także jest pomocny w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych. Wchodzi w skład leków na przeziębienie, parodontozie i stosowanych w chorobach układu pokarmowego.

Pyłek pszczeli to potoczna nazwa pyłku kwiatowego. Jest zbierany przez pszczoły zanoszony do ula. W swoim składzie ma witaminy, mikro i makroelementy, pierwiastki, białka i enzymy. Pyłek minimalizuje skutki zmęczenia i osłabienia u osób, które prowadzą intensywny tryb życia. Wspomaga leczenie białaczki i anemii. Pomaga leczyć choroby układu pokarmowego i wątrobę. Mogą go stosować sportowcy i nie powoduje skutków ubocznych.

Mleczko pszczele poprawia ogólny stan organizmu, dostarcza energii, zwalcza wyczerpanie nerwowe i zmęczenie fizyczne. Jest jasną, gęstą substancją wydzielaną przez ślinianki pszczół robotnic.  Polecane jest rekonwalescentom, podczas ciąży i ludziom mającym problemy z krążeniem.  Mleczko wchodzi w skład kosmetyków naturalnych.

Jad pszczeli wykorzystywany jest w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu i zapaleniu żył i mięśni. Polega na poddawaniu pacjenta użądleniom pszczół i musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarską.