MOTYL

Motylem być

Motylem być

 W Polsce występuje około 150 gatunków motyli dziennych  ale nasz wzrok przyciągają tylko nieliczne egzemplarze. Największe zainteresowanie wzbudzają duże, barwne egzemplarze takie jak rusałki, perłowce czy bielinki. Owady te nie tylko upiększają nasze ogrody ale są również ważnym elementem świata przyrodniczego. W zależności od pory roku spotkać możemy różne gatunki motyli, ale niektóre z nich występują w kilku pokoleniach przez cały rok. Owady  te zbierają z roślin nektar, który jest ich pokarmem, w liściach składają jajeczka, z których  wyrosną larwy a później przeobrażą się w gąsienice. Nektar zawarty w roślinach jest ich wabikiem a zarazem pożywieniem. Motyle są specjalnie przystosowane do pobierania pokarmu i wody poprzez długie ssawki z miejsc, które są niedostępne dla innych zwierząt.

Owady te są najbardziej aktywne latem przy słonecznej pogodzie. Podczas deszczowej pochmurnej pogody zapadają w odrętwienie, a zimą w letarg. Budzą się gdy temperatura gwałtownie się podnosi i zwiastują wiosnę. Ich naturalnym wrogiem są nie tylko ptaki, jaszczurki, nietoperze ale także gwałtowna pogoda i wichury gdyż często chronią się pod spodnią stroną liści.

 Aby zwabić te cudne stworzenia do naszego ogrodu, należy posadzić rośliny nektarodajne kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Należą do nich: budleja Dawida, floksy, szałwie, marcinki, jeżówki, wrzosy i mięta. Rośliny te powinno się sadzić w dużych grupkach aby były widoczne z daleka. Bardzo ważne jest również zostawianie dzikich zakątków gdzie będą mogły żerować gąsienice bez szkody dla naszych roślin. A także miały miejsce by spokojnie doczekać do wiosny pod uschniętymi liśćmi.