Zakupy

Kooperatywy spożywcze sposobem na tańsze i przyjaźniejsze zakupy

 Kooperatywy spożywcze sposobem na tańsze i przyjaźniejsze zakupy

Kooperatywa społeczna jest spółdzielnią niezależną, niedochodowa, nie ma w niej ustalonej hierarchii a także ekologiczną. Ruch ten był od dawna obecny w Europie i Ameryce Południowej. To forma handlu pewnej liczby osób, które chcą kupować taniej, od lokalnych dostawców, pomijając całą siatkę dostawców.  Dzięki temu otrzymują świeższą, nieprzetrzymywaną w chłodniach żywność. Brzmi zachęcająco, prawda?

Kooperatywy szturmują Europę i rozprzestrzeniają się na razie w większych miastach takich jak Warszawa, Łódź, Poznań. Ideą tego ruchu jest wspólne kupowanie warzyw i owoców na giełdzie lub bezpośrednio od rolnika, czyli skraca się kanał dystrybucji i marże naliczane przez pośredników i hurtowników. Więc rolnik dostaje pieniądze do ręki na giełdzie a ludzie zrzeszeni w kooperatywie, świeży nieprzetrzymywany i niepryskany chemicznie produkt by jak najdłużej ładnie wyglądał na marketowych półkach. Taki handel pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Płaci się za produkt, bez opakowania, czyli już tańszy, z pierwszej ręki bez marży, jakie narzuca sobie sklep. Oprócz owoców i warzyw poprzez kooperatywę możemy się zaopatrzyć w ekologiczny ser, mleko prosto od krowy czy też chleb na zakwasie.

W praktyce polega to na tym, że zamówienia składa się przez stronę internetową kooperatywy raz na tydzień lub dwa tygodnie i wypełnia formularz, jakich produktów potrzebujemy. Na podstawie tego osoby ze stowarzyszenia wiedzą, jakie ilości zakupić na giełdzie. Potem wracają do bazy, wpisują do specjalnego programu ile zapłacili za dane produkty, a oprogramowanie pokazuje ile, kto zapłaci za swoje produkty, doliczając transport i 10% na fundusz gromadzki. Następnie rozdzielają produkty według zamówień. Końcowa faza to odebranie swoich owoców i warzyw i płacenie. Każda osoba zamawia tyle ile potrzebuje, nie ma potrzeby brania udziału w każdych zakupach.

Osoby zrzeszone w kooperatywach spożywczych nie wykonują tej pracy odpłatnie. Jest to ich wolny czas i dobra wola. Dzielą się sprawiedliwie pracą, bo jedna osoba zajmuje się zamówieniami, ktoś inny jedzie po zakupy, ktoś musi je rozdzielić i tak dalej… Działalność tej grupy nie ogranicza się jedynie do zakupów, to również wspólna praca, która integruje ludzi, pozwala się im spotkać i również zaprzyjaźnić. Część pieniędzy jest przeznaczana na fundusz gromadzki a środki na nim zgromadzone maja służyć celom socjalnym i wspierać działania na rzecz sprawiedliwości społecznej. Na przykład, gdy któraś z osób należących do kooperatywy wpadnie w tarapaty finansowe pomagają jej pożyczając pieniądze na zakupy. Stowarzyszenie stara się również wprowadzać w życie idee sprawiedliwego handlu, czyli uczciwe opłacanie producentów, jawne informacje o pochodzeniu produktów i zakaz pracy dzieci.