KASZTANOWIEC

Kasztanowiec pospolity

 Kasztanowiec pospolity

 Kasztan jest drzewem liściastym, osiągającym wysokość do 25m. Korona drzewa kopulasta z pojawiającymi się białymi kwiatami w maju. Owocami są kasztany okryte kolczastą torebką o średnicy do 6 cm . Drzewa te występują w południowo-wschodniej Europie, Ameryce Południowej i Azji wschodniej. W Polsce wszystkie gatunki zostały sztucznie wprowadzone przez człowieka. W lesie sadzi się go sporadycznie, zwykle dla owoców, które stanowi uzupełnienie pokarmu dla zwierzyny. Jest nieodłącznym elementem parków. Rośnie  wzdłuż ulic. Od prawie 10 lat kasztanowce są poważnie zagrożone przez motyla szrotówka  kasztanowcowiaczka. Jego żerowanie powoduje, że wiele tych drzew ginie. Kasztanowiec zawiera substancje czynne, takie jak escyna, flawonoidy i kumaryny (najwięcej jest ich w korze), działają uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych, zwiększają ich elastyczność i wzmacniają odporność, przeciwdziałają stanom zapalnym i zastojom żylnym. Dzięki nim usprawnieniu ulega przepływ krwi w naczyniach żylnych i nie powstają zakrzepy wewnątrz naczyń (między innymi dlatego, że opóźniają krzepnięcie krwi, rozrzedzają ją), poprawie ulega krążenie obwodowe i ukrwienie wszystkich narządów oraz skóry.

Dlatego leki z kasztanowca stosowane wewnętrznie są wskazane w hemoroidach, żylakach, zakrzepowym zapaleniu żył, zastojach żylnych, obrzmiewaniu kończyn, wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek, objawiających się między innymi bolesnością, uczuciem zimna, mrowieniem, bólami stawów i krzyża (szczególnie po wysiłku), bólami ramion, zwłaszcza w nocy, kurczami mięśni. Zaś garbniki z kasztanowca wpływają na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie zapierająco.  Kasztanowcowe leki stosuje się także w dolegliwościach okresu klimakterium, w stanach zapalnych wątroby, gruczołu krokowego (prostaty), obrzękach skóry i tkanki podskórnej, obrzękach płuc i mózgu (przyspieszają wchłanianie się płynu wysiękowego), krwiakach, zapaleniu ścięgien. Ponadto działają wykrztuśnie i odflegmiająco, zatem pomagają w chorobach, którym towarzyszy kaszel – zaleca się je na przykład palaczom. Natomiast przetwory z kasztanowca stosowane zewnętrznie działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie ściągająco. W postaci okładów leczą odmrożenia, oparzenia i inne uszkodzenia skóry, a także zapalenie ogniskowe naczyń włosowatych.

 

Owoce te są również cenione przez radiestetów, wkładane za łóżko mają wpływać na dobre samopoczucie i przyrost sił witalnych.