SEgregacja śmieci

Jeszcze raz dokładniej o segregacji śmieci

Jeszcze raz dokładniej o segregacji śmieci

Produkujemy coraz więcej śmieci.  Każde zakupy to kilka lub kilkanaście nowych toreb, opakowań, butelek, niepotrzebnego papieru.  A jest jeszcze gorzej, gdy robimy porządki i mamy stertę rzeczy do segregacji i wyrzucenia. Wtedy często mamy dylemat gdzie i jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Dlatego proponuję jeszcze raz powtórkę z segregacji śmieci.

Nieużywane ubrania, koce, pościel, domowe przedmioty czy sprzęt elektroniczny możemy oddać w punktach PCK lub do sklepów charytatywnych.  Wystarczy tylko urządzić porządki w szafie lub całym domu, niepotrzebne ubrania wyprać, zapakować w worki i wrzucić do specjalnych kontenerów lub zawieźć do takiego sklepu. Informacje na temat adresów bez trudu znajdziemy w internecie, wystarczy tylko wpisać sklep charytatywny i miejscowość, w której mieszkamy.

Ludzie nie segregujący odpadów dzielą się na tych, którzy są za leniwi i maja to gdzieś i na tych, którzy nie mają pojemników do segregacji na swoim osiedlu lub w najbliższej okolicy. W przypadku tych pierwszych można liczyć, że się zmienią a w przypadku drugich, że jeżeli mieszkają na osiedlu wystąpią z wnioskiem o zainstalowanie pojemników do swojej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. A jeżeli mieszkają w domu zorientować się w gminie i dowiedzieć się o najbliższe adresy swoich firm zajmujących się odbiorem odpadów.

Wynosząc śmieci do pojemników PAMIĘTAJMY, że: papier wyrzuca się do pojemnika niebieskiego, szkło bezbarwne do pojemnika białego, kolorowe do pojemnika zielonego a tworzywa sztuczne (plastik) wrzuca się do pojemnika żółtego włącznie z aluminium. Do wrzucanego szkła możemy wrzucać słoiki i butelki wraz z papierowymi etykietami czy resztkami zamknięć, huty szkła wyłapują takie zanieczyszczenia. Nie musimy również myc je bardzo dokładnie.  Czego nie możemy wrzucać?: szyb okiennych i samochodowych, szkła zbrojonego, luster, szklanek, kieliszków, naczyń żaroodpornych, ceramiki, żarówek, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych.

Do niebieskich pojemników wrzucamy: gazety, książki, broszury i ulotki a także tekturę, worki papierowe, kartony po mleku i napojach po oderwaniu części plastikowych.  Nie wrzucamy natomiast opakowań z jakakolwiek zawartością, lakierowanego papieru, tapet, kalki, zatłuszczonego papieru, opakowań tetra pak. Ważne jest, aby makulatura nie była mokra i nie nosiła śladów pleśni.

Metale i tworzywa wrzucane do pojemnika żółtego to puste butelki typu PET, puste butelki po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności, foliowe torebki po żywności i opakowania stalowe i aluminiowe. Mycie ich nie jest konieczne. Nie wrzucamy tam opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po smarach, olejach i środkach chwasto i owadobójczych.

Jeżeli nie wiemy, co zrobić z starym sprzętem elektrycznym poszukajmy przez wyszukiwarkę internetową adresy firm,  które bezpłatnie odbierają niepotrzebny sprzęt. Można również zaglądnąć na stronę www.elektroeko.pl.