DOKARMIANIE PTAKÓW

Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków.

 Jest jedną z form  ochrony ptaków zimą. Ma ona na celu ułatwienie przeżycia tym małym stworzeniom tej nieprzyjemnej dla nich pory roku, kiedy to dni są krótkie a resztki pożywienia ukryte są pod śniegiem. Szczególnie ważne jest to dla osobników starszych i słabszych. Ptaki, które spotykamy na balkonie, w parkach lub ogrodzie chętnie zjedzą nasiona słonecznika, siemienia lnianego, prosa, pszenicy oraz rzepaku. Nie będą również wybredne jedząc orzechy, jabłka, owoce z kompotów a nawet rodzynki. Do karmnika przylatują zazwyczaj dwa razy dziennie rano i wieczorem. Mimo stałego dokarmiania ptaki nie przestają samodzielnie poszukiwać pokarmu, zjadają ukryte owady, ich jaja i poczwarki, oraz nasiona chwastów, owoce krzewów i drzew.

 Sikorki  ptaki  najczęściej odwiedzające  nasze karmniki prócz wróbli, podajemy  im surową słoninę oraz mieszankę roślin oleistych.

Łabędzie, kaczki i łyski zjedzą gotowane ziemniaki, płatki owsiane, gotowane kasze, ryż oraz pasze dla kur, kaczek i gęsi. Pożywienie to musi być dobrze rozdrobnione i rozsypane na odśnieżonym  terenie.

Jest parę zasad, które należy przestrzegać dokarmiając ptaki:

  •  nie podawajmy im świeżego chleba, może być czerstwe pokruszone ale niespleśniałe
  • pieczywo  może być jedynie dodatkiem a nie głównym pokarmem
  • karmniki regularnie sprzątajmy aby pozbyć się zepsutych resztek
  • nie sypmy za dużo pokarmu aby był na bieżąco zjadany
  • pokarm powinien być  bez  przypraw i  soli
  • i  zasada najważniejsza ptaki należy DOKARMIAĆ REGULARNIE!