Dlaczego warto oszczędzać energię?

Dlaczego warto oszczędzać energię?

W obecnym czasie zużywamy znacznie więcej energii niż kilkanaście lat temu. Spalamy o wiele więcej węgla, gazu i ropy niż kiedykolwiek dotąd. Wydatki związane z zużyciem energii są coraz wyższe. Warto więc zacząć oszczędzać energię pod każdą jej postacią – energię elektryczną, ciepło, gaz ziemny, węgiel, drewno, itd. Oszczędzanie energii powinno stać się obowiązkiem dla każdego z nas. Nie zdajemy sobie sprawy ile podczas codziennych czynności czy to w domu, w szkole czy w pracy ucieka nam cennej energii w postaci zmarnowanego prądu, światła, ciepła czy paliwa. Można to jednak zmienić i zacząć oszczędzać energię bez ograniczania naszych potrzeb. Jest wiele sposobów na ograniczenie zużycia energii jak biopaliwa, energooszczędne urządzenia i żarówki, podzielniki ciepła, wyłączniki czasowe, baterie słoneczne czy samochody hybrydowe. W domach czy w pracy korzystamy z urządzeń zbyt energochłonnych. Przy zakupie nowego sprzętu czy urządzenia elektrycznego, trzeba zwracać uwagę na to, ile energii zużywa. Pomaga w tym tzw. etykieta energetyczna, na której zaznaczona jest klasa energetyczna danego urządzenia. Urządzenia elektryczne są oznaczone literami od A do G. Najmniej energii pochłaniają urządzenia klasy A, najwięcej – klasy G.

 Żarówki energooszczędne

Wymiana zwykłych żarówek na żarówki energooszczędne,czyli świetlówki kompaktowe,to bardzo opłacalna zamiana. Żarówki energooszczędne zużywają 5 razy mniej prądu niż zwykłe żarówki. A do tego działają od nich aż 8 razy dłużej! Energię zaoszczędzimy także wówczas, gdy zamiast trzech żarówek o dużej mocy, zainstalujemy jedną silniejszą.

Tryb stand-by

Tryb czuwania (stand-by) jest prawdziwym pożeraczem energii. Obliczono, że zwykłe urządzenia w stanie gotowości do użycia zużywają więcej prądu, niż podczas swojej pracy. Najwięcej energii marnują w ten sposób drukarki i mikrofalówki. Przewrotnie – mała czerwona dioda, która informuje nas o trybie stand-by, jest także sygnałem alarmowym: wyłącz, bo tracisz! Obliczono, że gdyby w każdym polskim domu wyłączano przynajmniej połowę domowych urządzeń pozostających zwykle w stanie czuwania, to rocznie płacono by w tych domach o jeden rachunek za prąd mniej. Oszczędność prądu to również oszczędność pieniędzy!

Oszczędzanie energii przynosi jeszcze inne korzyści. Gdy oszczędzamy prąd, ratujemy drzewa, chronimy wodę i powietrze przed zanieczyszczeniem – słowem troszczymy się o środowisko naturalne i pomagamy zachować je w niezmienionej postaci. Bo żeby wytworzyć potrzebną energię, kopalnie wydobędą mniej surowców naturalnych, a elektrownie mniej ich spalą. Do powietrza trafi mniej trujących gazów i innych szkodliwych substancji.