Czy kolektory słoneczne są opłacalne?

Czy kolektory słoneczne są opłacalne?

Zarówno od strony finansowej jak i ekologicznej, solary są w pełni opłacalną inwestycją. Jest to jednak inwestycja długoterminowa o czym powinniśmy wiedzieć decydując się na ich montaż. Co prawda koszty zakupu i instalacji nie zwrócą się nam w przeciągu roku czy dwóch, ale efekty w postaci niższych rachunków odczuwalne będą od razu. W skali roku kolektory są w stanie pokryć do 65% zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej a niektórych przypadkach także wspomagać centralne ogrzewanie. Dzisiejsza sytuacja na rynku energii wręcz wymusza na nas szukania rozwiązań które pozwolą nam ograniczyć jej zużycie. Patrząc kilkanaście lat wstecz niewiele budynków posiadało izolację zewnętrzną co dziś jest ogólnie przyjętym standardem. Docieplamy dom, montujemy solary, energooszczędne urządzenia: kocioł, lodówkę, pralkę na żarówkach kończąc , a czy to się opłaca? Oczywiście że tak bo sumując wszystko jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, a kolektory słoneczne znacznie się do tego przyczynią.

Z wyliczeń wynika, iż koszt instalacji wynosi ok. 12 tys. zł. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2. , zapotrzebowaniu na energię w wysokości 16 tys. kWh i powierzchni absorpcyjnej urządzenia 6,7 mkw., roczna oszczędność wynosi 2060 zł, gdy woda podgrzewana jest energią elektryczną i 1600 zł, gdy używa się węgla. Cena systemu solarnego to nie tylko sam kolektor, ale również pozostałe elementy: rury, zasobnik, dodatkowy wymiennik lub grzałka elektryczna, pompa cyrkulacyjna, zawory, automatyka itd. Mimo, że koszty są dość wysokie to rozsądnie zaplanowany i eksploatowany system solarny jest naprawdę opłacalny. Jednak decydując się na montaż kolektorów musimy się zastanowić czy chcemy wykorzystać energię tylko do wspomagania ogrzewania wody wiosną i latem, czy też system solarny ma współpracować z systemem centralnego ogrzewania przez cały rok?

Obliczenia wskazują, że inwestycja w solary powinna zwrócić się w ciągu 5-7 lat. Poza tym można skorzystać też z dofinansowania, przez co wydatki staną się znacznie mniejsze. Dodatkowo czerpiąc energię ze źródeł odnawialnych przyczyniamy się do ochrony środowiska. Energia słoneczna, która dociera do powierzchni Ziemi jest bezpłatna oraz nie wyczerpuje się w miarę jej użytkowania, korzystając z niej mimowolnie przyczyniamy się do ochrony środowiska. Zapobiegamy zwłaszcza: emisji C02, tlenków siarki i azotu oraz nadmiernemu wydobyciu naturalnych surowców Ziemi.